+48 503 059 355 kontakt@fenikstour.pl

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
Imię*
Nazwisko*
Birth Date*
Email*
Telefon*
Kraj*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Zaakceptuj wszystkie warunki przed przejściem do następnego kroku

Already a member?

Login
+48 503 059 355 kontakt@fenikstour.pl

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
Imię*
Nazwisko*
Birth Date*
Email*
Telefon*
Kraj*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Zaakceptuj wszystkie warunki przed przejściem do następnego kroku

Already a member?

Login

Wyjazd trekkingowy – jak się przygotować?

Zastanawiasz się nad tym, w jaki sposób możesz najlepiej przygotować się do wyjazdu trekkingowego – polskiego bądź zagranicznego? Na zadowolenie z podróży duży wpływ będzie miała nasza kondycja oraz odpowiedni strój, który będzie dopasowany do okoliczności. Dlatego ważne, aby poświęcić tym dwóm kwestiom szczególną uwagę. Podpowiadamy, o czym trzeba wiedzieć, wybierając się na trekking.

Trekking – czym tak naprawdę jest?

Słowo trekking zyskało na popularności i jest coraz częściej stosowane w kontekście wędrówek pieszych. Definicja trekkingu mówi, że jest to forma turystyki, która odbywa się w trudnych warunkach klimatycznych i terenowych. Nie jest to równoznaczne z wyprawą górską. Trekking odnosi się także do dżungli czy terenów pustynnych. Jego odmianą jest hiking, który często bywa utożsamiany równoznacznie. Oba pojęcia jednak różnią się od siebie. Hiking jest znacznie łagodniejszą formą trekkingu, gdzie nie przewiduje się dodatkowych trudnień i niedogodności. To raczej dłuższy, rekreacyjny spacer na szlakach, które nie są wymagające i doskonale nadają się choćby dla amatorów w tej dziedzinie. Dlatego jeśli chcemy odbyć marsz na Gubałówkę, możemy śmiało mówić o hikingu, natomiast planowanie pokonania Głównego Szlaku Beskidzkiego, wędrując z namiotem i plecakiem, będzie już trekkingiem.

Jak przygotować swoją kondycję do trekkingu?

Na to, ile radości przyniesie nam wyprawa trekkingowa, wpływ ma przygotowanie kondycyjne. To bardzo ważne, aby zadbać o nie przed wyjazdem. Dzięki temu unikniemy kontuzji i będziemy jak najmniej boleśnie odczuwać skutki wysiłku fizycznego. Jest kilka sposobów, które pozwolą na wzmocnienie formy.

  • Trening interwałowy 

Dzięki niemu poprawimy sobie wydolność przed trekkingiem. Podczas interwałów nasze serce bije ze znacznie większą częstotliwością niż zazwyczaj. Możesz go wykonywać na różne sposoby, zarówno na siłowni, jak i w terenie. 

  • Trening siłowy

Bardzo ważne jest, aby zadbać również o siłę mięśni. Dlatego bardzo pomocne będą ćwiczenia z obciążeniem na maszynach bądź wykorzystywanie ciężarków.

  • Marsze długodystansowe i biegi

W ten prosty sposób skutecznie zwiększysz swoją kondycję przed wyprawą. Biegaj i maszeruj na większe odległości, aby wzmocnić organizm. Dzięki temu Twoje ciało przywyknie do wielogodzinnej aktywności fizycznej, a Ty nie będziesz się męczyć tak mocno jak bez przygotowania.

Co spakować na wyjazd trekkingowy?

Niezależnie od tego, gdzie się wybierasz na trekking ani ile dni poświęcisz na wyjazd, pamiętaj, aby w odpowiedni sposób spakować swój plecak. W plecaku nie może zabraknąć kompletnej apteczki, w której znajdą się plastry, bandaże, leki przeciwbólowe i środek do odkażania ran. Spakuj również krem ochronny UV, środek na owady i oparzenia słoneczne. Poza tym o spokój w drodze zadba GPS bądź mapa, a także kompas. Aby nie zaskoczył nas brak prądu, zabierz ze sobą również powerbank. Jeśli będziesz maszerować cały dzień, warto mieć latarkę bądź czołówkę. W plecaku musi znaleźć się także woda i prowiant, który doda Ci energię. Będą to batoniki proteinowe, suszone owoce, banany, kanapki czy orzechy. 

Oczywiście bardzo ważne jest także to, jaką odzież spakujemy na wyjazd trekkingowy. Ubrania muszą być wygodne, wodoodporne, uszyte z oddychających tkanin i wytrzymałe. Postaw na bieliznę termoaktywną, dzięki której zachowasz stałą temperaturę ciała. Miej przy sobie także bluzę sportową, kurtkę przeciwdeszczową, dres, koszulkę techniczną. Pamiętaj, że wybór butów jest niezwykle ważny. Muszą one stabilizować staw skokowy, aby uniknąć kontuzji, a także zapewniają bezpieczeństwo i przyczepność do podłoża. W sklepach znajdziesz wiele modeli butów trekkingowych – wysokich i niskich. Dopasuj model do swoich potrzeb.