Dobry Wojak Szwejk otwiera Twierdzę Przemyśl
Wokół pięknie położonego Przemyśla, na wzgórzach otaczających miasto, prawie 150 lat temu Austro-Węgry wybudowały zespół fortyfikacji określany dzisiaj jako Twierdza Przemyśl. Na zboczach doliny Sanu w ciągu niecałych trzydziestu lat wyrósł trzeci największy kompleks obiektów militarnych w Europie. Twierdza – rzecz niespotykana – przetrwała aż 3 oblężenia, jest drugą co do wielkości twierdzą w Europie, zaraz po Verdun.
Szlak forteczny Twierdzy Przemyśl to jeden z najciekawszych tematycznych szlaków rowerowych w Polsce. To dobra inspiracja do spędzenia aktywnego weekendu.
W trakcie naszej wycieczki poznamy wybrane forty pierścienia wewnętrznego i zewnętrznego. Razem odwiedzimy 15 fortów i poznamy ich tajemnice.
A tajemnic jest sporo. Dziś ruiny fortów stały się tym czym dla romantyków były stare zamki. Niewykorzystane, niejednokrotnie zagubione w głuszy leśnej, ciche, monumentalne i tajemnicze stają się źródłem wielu legend i opowieści. Podobno pod gruzami fortu San Rideau znaleziono po 8 latach żywego człowieka. Czy to tylko legenda?
Do Twierdzy Przemyśl zaprosi nas osobiście
WOJAK SZWEJK.
Aby go spotakć, zawitamy do Przemyśla, miasta stojącego na straży Bramy Przemyskiej. Przemyśl należy do najstarszych polskich grodów. Położony jak Rzym na wzgórzach kończących się tu Karpat, przez setki lat był perłą w koronie miast Rzeczypospolitej strzegł Bramy Przemyskiej. Swój zamek warowny wybudował tutaj 1340 Kazimierz Wielki. Zamek Kazimierzowki znajduje się na naszej trasie.
Na naszej trasie pojawi się także wspaniały zamek renesansowy w Krasiczynie. Naszą wyprawę zakończymy w Bolestraszycach.
Ziemia Przemyska
Dzień I
Trasa 1: Forty Południowe Twierdzy Przemyśl
Dzień II
Zwiedzanie Zamku w Krasiczynie.
Trasa rowerowa 2: Forty Północne Twierdzy Przemyśl
Zwiedzanie Arboretum w Bolestraszycach
Parking Podpromie Rzeszów
Pozostałe przystanki:
06:30
07:00
ok. godz. 19.00
łatwa / średnia
🟢🟢⚪⚪
Sobota
Dobry Wojak Szwejk Wita w Przemyślu!
Naszą wyprawę rozpoczniemy na rynku w Przemyślu. Zawitamy tam do dzielnego Wojaka Szwejka, przywitamy się z nim i utniemy sobie krótką pogawędkę. Zdradzi on nam nie jedną przemyską tajmnicę i parę patentów na szczęście i pieniądze. Szwejk ma zawsze ma dobre recepty na życie. Czy wiecie, ze wystarczy tylko pogłaskać właściwą część wojaka i wszystko zadzieje się samo. Np. pogłaskanie Fajki to radość dla kobiety. Tych patentów „na szczęście” jest więcej. Nos, czapka, pagony, kufel i uszy…
Brama Sanocka Dolna
Zwiedzanie fortów Twierdzy Przemyśl rozpoczniemy od Bramy Sanockiej Dolnej – Wartowni. Najpierw trzeba się zameldować i otrzymać Przepustki do Twierdzy.
Zamek Kazimierzowski
Stamtąd ścieżka zaprowadzi nas do jeszcze jednej twierdzy związanej polską historią, do Zamku Kazimierzowskiego. Pierwszy kamienny zamek zotsał wybudowany w 1340 r. przez Kazimierza Wielkiego, stąd jego nazwa. Rozpościerają się stamtąd wspaniałe widoki na dolinę Sanu i tzw. Zasanie.
Tajemniczy Kopiec Tatarski
Mendrujac alejkami parku im. Mariana Strońskiego, najbardziej znanego przemyskiego malarza, ucznia Teodora Axentowicza, którego dzieła zdobią piekny dworzec w Przemyślu, dotrzemy na Kopiec Tatarski, pochodzący prawdopodobnie z IXw. Wg legedny pochowany jest tam poległy w walce Chan. Ropościerają się stamtąd wspaniałe widoki na Kotlinę Sandomierską, góry Sanocko – Turczańskie, Pogórze Przmyskie, tzw. Bramę Przemyską oraz Płaskowyż Sańsko – Dniestrzański.
Zniesienie
Kopiec Tatarski jest najbardziej tajemniczym punktem na wzgórzu Zniesienie. Nazwa upamiętnia właśnie pokonanie Tatarów. Od wielu wieków, a może nawet tysiącleci, kopiec służył jako ważny punkt obserwacyjny w systemie obronnym Ziemi Przemyskiej. Tutaj też rozpoczniemy naszą przygodę z fortami Twierdzy Przemyśl.
Forty Twierdzy Przemyśl
5 września 1880 roku do Przemyśla pociągiem przyjeżdża na inspekcję cesarz Franciszek Józef, król Galicji i Lodomerii.Poruszenie jest wielkie. Na godne przyjęcie Najjaśniejszego Pana na całej trasie od Wiednia pomalowano wszystkie dworce. Cesarz chce zobaczyć swoją dumę – Twierdzę Przemyśl. Jest ciekaw, jak idą prace przy budowie nowych fortów. Z tej okazji urządzone zostaną wielkie manewry.
Powstaje prawdziwy majstersztyk – miasto opasane dwoma wielkimi pasami fortyfikacji.
✅ Zewnętrzny o długości 45 km ma 17 fortów głównych – a prawie każdy z nich to osobna minitwierdza otoczona murem, fosą, koszarami, schronami, magazynami, wieżami, kazamatami. Do tego 14 działobitni i dwie linie okopów.
✅ Gdyby nieprzyjaciel przedarł się przez te umocnienia, natrafiłby na drugi, wewnętrzny pierścień obrony, a tam – bagatela – kolejne forty, baterie i szańce.
Wjazd do twierdzy prowadzi przez 10 ceglanych bram. W każdym forcie siedzą uzbrojeni po zęby żołnierze. W sumie ponad 120 tysięcy wojaków. Jest supernowocześnie, działają: instalacja elektryczna, dźwigi, wentylatory, pompy, reflektory. Budowa twierdzy trwa ponad 40 lat. Inwestycja wzbudza zainteresowanie w całej Europie. Robotnikom nie wolno mieć przy sobie papieru i ołówków. Nawet w czasie przerwy obiadowej nie mogą ze sobą rozmawiać. Obowiązuje zakaz spacerów obok fortów oraz posiadania gołębi.
W maju 1914 roku dowództwo nad Przemyślem obejmuje gen. Herman Kusmanek. Ma do dyspozycji: 14 tys. koni, 1010 dział, dziewięciu generałów, 128 tys. żołnierzy. To głównie Polacy, Czesi, Słowacy, Ukraińcy i Chorwaci. Szybko staje się jasne, że twierdza ma arcyważną misję do spełnienia. Musi zatrzymać rosyjski front
Przebieg trasy fortecznej:
FORTY POŁUDNIOWE
✅ Fort Zniesienie – należący do pierścienia wewnętrznego, bardzo dobrze zachowany
✅ Fort Kruchel – fort altyreryjski
✅ Fort Helicha – dominujący nad wsią Witoszyńce,flankujący międzypola Prałkowiec i Grochowiec
✅ Fort Grochowce – jeden z najlepiej zachowanych, stanowiący zabytek o znaczeniu europejskim
✅ Fort Optyń – fort pancerny, jeden z najlepiej uzbrojonych fortów Twierdzy Przemyśl
✅ Fort Łuczyce – nietypowy fort artyleryjski o odmiennej budowie
✅ Fort Salis Soglio – zachowały się tu nawet „urządzenia” fortowej latryny…
✅ Fort Borek – ostatni fort w zewnętrznym pierścieniu obronnym Twierdzy Przemyśl. Zamyka cały pierścień obronny opasujący miasto, liczący w obwodzie ok. 45 km.
Integracja przy ognisku
Niedziela
BONUS: dla chętnych – krótka wycieczka do fortu Prałkowce.
Zamek w Krasiczynie
to jeden z najpiękniejszych skarbów architektury renesansowo-manierystycznej w Europie. Został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku przez Stanisława Krasickiego i jego syna Marcina. Dwie ściany parawanowe zamku zdobione są piękną ażurową attyką. W narożach znajdują się cztery okrągłe baszty – Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. W nocy przechadza się po zamku Biała Dama.
FORTY TWIERDZY PRZEMYŚL
Przebieg trasy fortecznej:
FORTY PÓŁNOCNE
✅ Fort Łętownia w Kuńkowcach – jako jedyny posiada zrekonstruowany, charakterystyczny sponson , w pobliżu odkopano kuchnię polową
✅ Fort Aszczycówka – wybudowany do ochrony przed pociskami z opóźnionym zapłonem
✅ Fort Bruner – jeden z dwu najpotężniejszych fortów pancernych Twierdzy Przemyśl
✅ Fort Orzechowce – zachowały się m.in. kazamaty schronu z pomieszczeniami dla żołnierzy
✅ Fort Duńkowiczki – efektownie odnowiony
✅ Fort Werner – dziś muzeum
✅ Fort San Rideau – z dreszcykiem emocji
Arboretum w Bolestraszycach
W Arboretum Bolestraszyce zgromadzono liczne gatunki drzew, krzewów i krzewinek oraz roślin zielnych. Są to gatunki roślin rodzimych jak i obcego pochodzenia oraz historyczne, czyli dawniej uprawiane, a dziś zanikające, np. wysokopienne jabłonie. Najokazalsze zachowane kasztanowce i modrzewie mają 70 lat, a najstarsze derenie jadalne nawet ponad 80 lat. Oaza spokoju i centrum dobrej energii.
Zaopiekuje się Wami Marcin Cesarz – Przewodnik Beskidzki i Przodownik Turystyki Rowerowej
Rower to fantastyczny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu jak i sposób na zwiedzanie ciekawych miejsc. A tych w naszej okolicy nie brakuje. Pokaże Wam kilka z nich.
Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników rowerowych wypraw. 🙂
Marcin
Cena: 450 pln
PROMOCJA PRZY ZAPISIE PRZYNAJMNIEJ 2 OSÓB
👉 poznasz Twierdzę Przemyśl i jej mroczne tajemnice
👉 staniesz oko w oko ze Szwejkiem
👉poznasz historię zamku w Krasiczynie i jego tajemnice, sprawdzisz, czy wciąż straszy tam Biała Dama
👉usłyszysz wiele ciekawych historii opowiedzianych przez naszego przewodnika
👉 zintegrujesz się przy wieczornym ognisku
👉spędzisz cudowny weekend w gronie podróżników
Jest to doskonała propozycja dla turystów rowerowych pragnących połączyć aktywność fizyczną z poznawaniem atrakcji krajobrazowych i pamiątek historii.