Rowerowe Roztocze II
Zapraszamy Was na niezwykły szlak rowerowy prowadzący przez malownicze tereny Roztocza Środkowego od Bełżca przez Narol i Lubyczę Królewską. Towarzyszyć nam będą wspaniałe lasy roztoczańskie wraz z symbolem gminy Bełżec – gronostajem
😀
Przemierzając tą trasę odwiedzimy przepiękna drewnianą cerkiew w Bełżcu, Popówkę, uroczo położóne źródełko św. Floriana, rezerwat Minokąt, pałac Łosiów w Narolu, spróbujemy odnaleźć bunkry z linii Mołotowa
😀
Roztocze Środkowe
Dzień I
Trasa wycieczki:
Bełżec – Brzeziny – Rezerwat Minokąt – Narol – Lipsko – Kniazie – Lubycza Królewska – Bełżec
Razem: 41 km
Przewyższenie: 91 m
Parking Podpromie Rzeszów
Pozostałe przystanki:
06:45
07:00
ok. godz. 18:00 – 19:00
średni
🟢🟢⚪⚪⚪
Bełżec miejsce, które łączy Roztocze
Naszą wyprawę ropoczniemy w Bełżcu. Gmina Bełżec łączy ze sobą krańce Roztocza Środkowego i Wschodniego. Choć jest najmniejszą gminą na Roztoczu, poprzez swoje zabytki i bogactwo przyrody stała się waznym punktem na mapie turystycznego Roztocza. Zobaczymy drewnianaą cerkiew greckokatolicką pw. św. Bazylego Wielkiego z 1756 r. w Bełżcu wraz z Popówką oraz zlokalizowany po sąsiedzku murowany kościół z lat 1911-1912 pw. MB Królowej Polski. Bełżeckie świątynie uzupełnia mała architektura sakralna, wyjątkowo tu różnorodna i godna uwagi. Składają się na nią piękne figury, kaplice i krzyże przydrożne rozmieszczone na terenie całej gminy, podobnie jest z tradycyjnym budownictwem ludowym.
Bełżec to także mejsce pamięci, gdzie znajduje się dawny obóz zagłady. Obecnie znajduje się tam muzeum, które przypomina o minionych wydarzeniach również poprzez formę przekazu.W 2004 roku oddano monumentalny pomnik . Utworzony na terenie miejsca obozu przesycony jest symboliką. Najbardziej wymowna jest szczelina prowadząca do niszy na końcu której znajduje się ściana z wypisanymi imionami zgładzonych ludzi.
Bełżec słynie ze swej przepięknej roztoczańskiej przyrody. Przyrodniczym symbolem tego miejsca stał się gronostaj, zamieszkujący “Gronostajową Dolinę” oraz przepiękne krajobrazy z widaokiem na Długi i Krągły Goraj, najwyższe szyty Polskeigo Roztocza, które będziemy podziwiać z naszej trasy rowerowej.
Rezerwat Minokąt
W rezerwacie chroniony jest starosrzew bukowo – jodłowy w pobliżu wschodniej granicy występowania jodły i buka. W rezerwacie można spotkać dwa bardzo rzadkie dzięcioły zielonosinego i czarnego.
Narol – muzyczna stolica Roztocza
A to wszystko zasługą organizowanych tu licznych imprez i festiwali. Narol to także idealne miejsce dla osób poszukujących regionalnych smaków. Sam Narol nazwano – Kulturalną Perełką Podkarpacia, a to dzięki licznym koncertom, które się tu odbyły. Na scenie Centrum Koncertowo – Wystawienniczego, narolskim rynku, kościele czy na terenie zespołu pałacowo – parkowego wystąpili, m.in.: Bracia, Raz Dwa Trzy, Pectus, Gaba Kulka, Leszek Możdżer, Anna Maria Jopek, Stanisław Soyka, VOO VOO, Andrzej Kulka i inni. Odwiedzimy również wyjątkową rezydencję Łosiów w Narolu z wyjątowym barokowym ogrodem w stylu francuskim, którego układ w dalszym ciągu jest czytelny.
Bunkry linii Mołotowa
Nemiecko-sowiecki układ o granicy i przyjaźni z 28 sierpnia 1939 r. (pakt Ribbentrop-Mołotow) spowodował znaczące przesunięcie się na zachód terytorium sowieckiego. Wytyczenie nowej wspólnej granicy na linii San-Bug-Narew-Pisa wymusiło budowę umocnień. W drodze do Kniazów i Lubyczy Królewskiej odnjdziemy również kilka bunkrów.
Murowana cerkiew w Kniaziach
Jedno z pierwszych opuszczonych miejsc. Pierwsza opuszczona cerkiew. Murowana cerkiew pw. św. Paraskewy powstała w latach 1798 – 1806. Świątynia została wzniesiona na miejscu dawniejszej drewnianej. Architektem był Szymon Tarnawski; budowla centralna na planie krzyża. Cerkiew została uszkodzona w wyniku ostrzału artyleryjskiego czasie II wojny światowej.
W pobliżu znajduje się murowana dzwonnica i rozległy cmentarz, na którym zachowało się wiele pięknych nagrobków z warsztatów bruśnieńskich.
Zaopiekuje się Wami Marcin Cesarz – Przewodnik Beskidzki i Przodownik Turystyki Rowerowej
Rower to fantastyczny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu jak i sposób na zwiedzanie ciekawych miejsc. A tych w naszej okolicy nie brakuje. Pokaże Wam kilka z nich.
Serdecznie zapraszam wszystkich miłośników rowerowych wypraw. 🙂
Marcin
👉 pojedziesz w otoczeniu wspaniałej, roztoczańskiej przyrody
👉poznasz historię roztoczańskich kresów
👉usłyszysz wiele ciekawych historii opowiedzianych przez naszego przewodnika
👉odpoczniesz w gronie podróżników
Jest to doskonała propozycja dla turystów rowerowych pragnących połączyć aktywność fizyczną z poznawaniem atrakcji krajobrazowych i pamiątek historii.