+48 503 059 355 kontakt@fenikstour.pl
+48 503 059 355 kontakt@fenikstour.pl

Puszczańska Bukowa

0
Cena
200 ZŁ150 ZŁ
Cena
200 ZŁ150 ZŁ
Zapisz na liście życzeń

Adding item to wishlist requires an account

2473
1 dniowa
Termin: na zamówienie
spływ kajakowy
Opis wyprawy

Spływ Kajakowy rzeką Bukowa

Rzeka Bukowa – naturalna, dzika, nieuregulowana, jest dopływem Sanu. Płynie południowym obrzeżem Lasów Janowskich na styku Lubelszczyzny i Podkarpacia. Rzeka wypływa z łąk i nieużytków pomiędzy miejscowościami Bukowa, Andrzejówka, Korytków Duży, Korytków Mały oraz leśnych torfowisk wschodniej części Lasów Janowskich, którym zawdzięcza charakterystyczną bursztynową barwę. Wnikliwy obserwator zauważy na brzegach wysięki rudej wody podskórnej a przy niskich stanach wody obecność rudy darniowej w postaci limonitu o wadze brył od 0,1 do kilkudziesięciu kilogramów. 

W swoim przebiegu Bukowa zasilana jest rzekami, które rzadko posiadają swoje źródliska. Najczęściej są one ciekami zależnymi od opadów atmosferycznych. Przez większą cześć sezonu kwiecień – październik, rzeka Bukowa jest przyjazna i bezpieczna dla początkujących kajakarzy, z czystą wodą o niewielkiej głębokości. Poziom wody utrzymuje się w strefie stanów niskich, dla rzeki Bukowa do 65cm. 

Na omawianych odcinkach brzegi porastają lasy sosnowe z domieszką brzozy, czeremchy amerykańskiej, dębu, jałowca, kaliny, kruszyny, lipy, świerka, trzmieliny.W miejscach zalewowych, starorzeczach w większych ilościach pojawia się olcha i wierzba. Wiele odcinków posiada naturalną „klimatyzację”, wydajnie pracującą podczas upalnych dni. 

Rzeka Bukowa i jej dopływy to kraina pstrąga i lipienia. W wielu miejscach widoczne ślady obecności bobrów oraz wydr. W sprzyjających okolicznościach można usłyszeć nawołujące dudki, spotkać żerujące sarny, wędrujące dziki, łosie, jelenie, łanie z cętkowanymi cielakami, zrywające się z powierzchni wody kaczki krzyżówki, żerujące na płyciznach biegusy, czatujące na gałęzi zimorodki. 

Program
Rozwiń

Spływ rzeką Bukowa w LAsach Janowskich

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Godz. 06.45 zbiórka na parkingu Podpromie
Godz. 07.00 – odjazd autokaru, przejazd do Momotów Górnych*
Trasa wycieczki

* Spływ uzależniony od poziomu wody w rzece Bukowa
Odbędzie się na jednym z trzech odcinków: Momoty Górne – Nalepy / Nalepy – Łążek Garncarski / Łążek Garncarski – Kuziory
Czas płynięcia ok. 2 – 3 godz.
Integracja grill / ognisko w Łążku Garncarskim

Powrót do Rzeszowa
wieczorem 22 czerwca

Stopień trudności

 łatwa      / średnia
🟢⚪⚪ / 🟢🟢⚪

Impreza Integracyjna w Łążku Garncarskim

Menu
wersja rozszerzona

kiełbaski, pieczywo, sosy, zimne napoje, herbata, pieczone ziemniaki z masłem i boczkiem, karczek, boczek

Cena
ustalana idywidualnie

Świadczenia zawarte w cenie:

  • przejazd autokarem na całej trasie wycieczki
  • jedno miejsce w kajaku dwuosobowym
  • opiekę przewodnika turystyki kajakarskiej
  • opiekę licencjonowanego pilota
  • ubezpieczenie NNW
  • obowiązkową składkę na fundusz turystyczny TFG i TFP
  • integracja przy grillu i ognisku
    UWAGA: dla dzieci możliwa dostawka do kajaka dwuosobowego

Cena nie zawiera:

  • dodatkowych posiłków i napojów
Atrakcje
Rozwiń

Trasa Spływu

Etapy i opis trasy spływu

I Etap
Start: Momoty Górne
Koniec: Nalepy
Czas: ok. 2,5 – 3 godziny

Opis trasy: Spływ rozpoczynamy przy moście na drodze powiatowej pomiędzy miejscowościami Momoty Górne i Momoty Dolne. Po dorodze bardzo urozmaicone krajobrazy, krótkie piaszczyste mielizny przy minimalnych stanach wody, przewężenia. Piaszczyste skarpy przy ciasnych zakrętach podkreślają naturalny charakter i powolną ale nieustającą przebudowę przebiegu koryta rzeki.

II Etap
Start: Nalepy
Koniec: Łążek Garncarski
Czas: ok. 2,5 – 3 godziny

Opis trasy: Start przy moście w Nalepach z wiatą turystyczną. Na początku odcinka mijamy prawobrzeżny dopływ, rzeka Czartosowa, zbierająca wodę z podmokłych uroczysk leśnych Jaworowce, Kokoszaki, Ldze, Wiązy. Rzeka zachwyca ciągle zmieniającym się krajobrazem oraz licznymi zakrętami. Dominuje piaszczyste dno, w nurcie rzeki pojawiają się bystrza powstające w miejscach kamienistego dna lub na uwarstwieniach iłów krakowieckich, spotyka się również różnej wielkości głazy narzutowe. Widoki urozmaicają wydmy tzw. „ispy” – piaszczyste wypiętrzenia porośnięte lasem, kształtowane na przestrzeni wieków przez lodowiec i ciągle pracujący żywioł rzeki będące dobrymi grzybowiskami na kurki, borowiki, podgrzybki, czubajki kanie, maślaki, gąski w sprzyjających sezonach rydze.

Baldachim drzew nad głowami na przemian z otwartą przestrzenią pozwala każdemu znaleźć komfortowe warunki termiczne. Przed Łążkiem Garncarskim mijamy ważny prawobrzeżny dopływ – rzeka Biała wraz z rzekami Borownica i Trzebensz, wszystkie 3 posiadają źródliska a dodatkowo zasilane są przez wilgotne obszary Lasów Janowskich.

III Etap
Start:Łążek Garncarski
Koniec: Kuziory
Czas: ok. 2,5 – 3 godziny
Spływ kajakiem możliwy,  nawet jeżeli poziom wody osiąga minimum 28 cm. Start z prywatnej posesji w Łążku Garncarskim. Piaszczyste dno na przemian z interesującymi uwarstwieniami iłów widocznymi na odcinku Szwedy – Madeje, które po uplastycznieniu do postaci gliny, służą mieszkańcom Łążka Garncarskiego do produkcji garncarskiej i kaflarskiej. W nurcie rzeki i na wypłyceniach nieduże głazy narzutowe. Po przepłynięciu brodu za Nową Rudą ciekawe wydmy polodowcowe porośnięte lasem sosnowym. Kończymy spływ ok. 150m przed mostem w miejscowości Kuziory.

Impreza Integracyjna Menu

Impreza integracyjna w Łążku Garncarskim

Integracja ognisko / grill w Łążku Garncarskim

Po spływie zapraszamy na integrację przy kiełbaskach i ognisku. Spływ kończymy w Łążku Garncarskim, gdzie oddajemy kajak, kapoki i wiosła. Tam zapraszamy na imrezę integracyjną. Menu poniżej. Dodatkowo gospodarze zapraszają do zwiedzenia skansenu wsi pośród Lasów Janowskich, na specjalne życzenie moga udostępnć koła do lepienia garnków.

MENU
kiełbasa z grilla
pierogi      
warzywa grillowane 
bar sałatkowy           
bar ( kawa herbata )
napoje zimne ( woda , soki )
Chleb , smalec , ogórki

Mapa
Pogoda

Najczęstsze pytania

Q & A

Co ze sobą zabrać?
– wygodne ubranie na kajak
– pelerynę lub sztormiaki do ochrony przed ewentualnym deszczem
– coś ciepłego do ubrania w razie zmiany pogody
– worki żeglarskie lub zwykłe do ochrony rzeczy w kajaku
– buty do kajaka lub takie, które można zamoczyć – KONIECZNIE
– butelkę wody oraz kanapki / przekąski
– kostium kąpielowy, ręcznik, filtr
– preparat na komary i inne owady
– telefon komórkowy – po uprzednim zabezpieczeniu go przed wodą

Dlaczego warto?

Oto 8 najważniekszych powodów, aby pojechać  na spływ:

1. Doświadczysz aktywnego wypoczynku – spływ kajakiem to idealna okazja do wspanialego relaksu

2. Odetchniesz czystym powietrzem – leśna atmosfera sprzyja zdrowiu i regeneracji organizmu, dlatego warto zrelaksować się w kajaku i odetchnąć świeżym powietrzem.

3. Poznasz lokalną kulturę i tradycję – w Lasach Janowskich można poznać bogatą historię regionu oraz tradycje garncarskie

4. Zasmakujesz się w smacznej regionalnej kuchni – spróbujesz tradycyjnych potraw

5. Zrelaksujesz się i odpoczniesz – splyw to wyjątkowa okazja na wypoczynek i relaks, z dala od zgiełku miasta, gdzie można nacieszyć się spokojem i ciszą przyrody.

6. Zintegrujesz się z innymi uczestnikami

Rezerwacja

Jak się zapisać?

  • wypełnij formularz rezerwacyjny poniżej i wyślij
  • otrzymasz od Nas informacje o rezerwacji miejsca i możliwość zapłaty online kartą lub blikiem, w ratach lub całości kwoty
  • warunkiem zapisu jest wpłacenie wpłaty własnej wg regulaminu firmy MTU
  • po zaksięgowaniu wpłaty na koncie otrzymasz od nas potwierdzenie wpłaty i informacje o zapisie na wycieczkę
  • zawarcie umowy o imprezę turystyczną nastepuje wraz z potwierdzeniem dokonania przelewu całej kwoty
  • rezerwacja miejsca może zostać bezpłatnie anulowana do 3 dni po zapisie; po tym terminie musicie Państwo znaleźć sobie zastępstwo.

Spływ rzeką Bukowa
Zapisy pracowników przez stronę internetową

Rezerwuj