Zapraszamy Was w Bieszczady mało znane, a konkretnie do Tarnwy Niżnej, gdzie rozpoczniemy naszą wędrówkę po dawnej bojkowskiej wsi Dźwiniaczu Górnym, która przed wojną tętniła życiem. Jest to przyjemna trasa prowadzącą głównie przez szerokie łąki, lasy i bobrowiska. Następnie zaprowadzimy Was do miejsca, gdzie ukrywał się porucznik Rebrow. Jego Chatka wciąż znaduje się w Bieszczadach, skąd rozciąga się wspaniały widok na Kopę Bukowską i Halicz. Przejdziemy również do miejsca pamięci nazywane Brenzberg. Stamtąd wejdziemy na grzbiet Jeleniowatego, gdzie znajduje się wieża widokowa. Z wieży widokowej zobaczymy z góry dolinę, w którą właśnie odwiedzilismy, a także Połoninę Caryńską, Wetlińską, Dwernik Kamień, Magurę Stuposiańską i pasmo graniczne. Odwiedzimy również zagrodę żubrów w Mucznem, skąd pochodził słynny byk Pulpit, gwiazda telewizyjna w latach 60. Obejrzymy także plenerowe muzeum wypału węgla drzewnego.
Zapisy pracowników przez stronę internetową
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
Godz. 05.15 zbiórka na parkingu Podpromie
Godz. 05.30 – odjazd autokaru, przejazd do m. Dźwiniacz Górny
Godz. 09.00 – Zagroda żubrów w Mucznem
Plenerowe muzeum wyppału węgla drzewnego
Przejście na trasie: Tarnawa Niżna – Dźwiniacz Górny – Tarnawa Niżna
Chatka Rebrowa Muczne – Brenzberg – Jeleniowaty – Muczne
Do przejścia ok: 13 km
Czas przejścia: ok. 5 godz.
Godz. 15.30 przejazd na imprezę integracyjną w Sromowcach Wyżnych
Powrót do Rzeszowa w godzinach wieczornych lub nocnych
Menu
wersja rozszerzona
kiełbaski, pieczywo, sosy, zimne napoje, herbata, pieczone ziemniaki z masłem i boczkiem, karczek, boczek
Świadczenia zawarte w cenie:
Cena nie zawiera:
Słodki Domek w Lesku
Podczas naszej wycieczki zatrzymamy się w Słodkim Domku w Lesku. To fanastyczne miejsce, gdzie czekają na nas przpyszne serniki, szarlotki, ciasteczka owsiane i duuużo, duuużo więcej słodkości oraz pyszna kawa
Zagroda Żubrów w Mucznem
Zaczniemy od pokazowej zagrody żubrów w Mucznym, gdzie zaczyna się historia byka Pulpita, który okazał się „Jasiem Wędrowniczkiem” wyruszył na północ kraju, stając się swoistą sensacją. Przemierzył w sumie ok. 400 km. Ponoć chciał grać w piłkę nożną i ponieważ trumna skojarzyła mu się z paśnikiem, pogonił kondukt pogrzebowy.
Plenerowe Muzeum Wypału Węgla Drzewnego
Obok znajduje się plenerowe muzeum wypału drzewnego, gdzie zobaczymy stary mielerz, współczesne retorty, wóz zamieszkały przez tzw. smolarzy i ich zdjęcia. Na zdjęciu dawny mielerz służący do wypalania węgla drzewnego. Bardzo niebezpieczny dla obsługujących go smolarzy.
Ścieżka przyrodniczo – historyczna w Dźwiniaczu Górnym
Dźwinacz Górny położony jest w przepięknej dolinie Sanu, prawie u jego źródeł. Ścieżka poprowadzi nas przez przepiękne łąki górskie, gdzie kiedyś mieszkali Bojkowie. Odnajdziemy ślady ich domostw, miejsce po cerkwi. Niezwykłą osobliwością miejsca jest torfowisko wysokie. Z doliny rozpościerają się wspaniałe widoki na całą dolinę Sanu, Bieszczady Wschodnie po stronie ukraińskiej oraz na Bukowe Berdo, Krzemień, Kopę Bukowską i Halicz.
Chatka Rebrowa z serialu Wataha
Po drodze zaprosimy Was w miejsce gdzie nie tylko są wspaniałe widoki, ale też znajduje się chatka słynnego Rebrowa z serialu Wataha
Brenzberg i wieża widokowa na stoku Jeleniowaty
Nad Mucznym znajduje się także wieża widokowa. Przyjemną ścieżką, odwiedzając miejsce pamięci nazywane Brenzberg udamy się na wieże widokową na stoku Jeleniowaty nad Mucznym. Rozpościerają się stamtąd wspaniałe widoki na znana nam Dolinę Sanu, Bieszczady Wschodnie po stronie Ukraińskiej, Budowe Berdo i Pasmo Halicza, połoninę Caryńską, Wetlińska, pasmo graniczne i hen na północ aż po Lutowiska z Otrytem i pasem nad Czarną. W dole Muczne.
Impreza integracyjna
MENU
kiełbaski, pieczywo, sosy, zimne napoje, herbata, pieczone ziemniaki z masłem i boczkiem, karczek, boczek
Co ze sobą zabrać?
– wygodne ubranie
– pelerynę do ochrony przed ewentualnym deszczem
– coś ciepłego do ubrania w razie zmiany pogody
– buty trekkingowe
– butelkę wody lub termos z ciepłą herbatą oraz kanapki / przekąski
– telefon komórkowy
Oto 8 najważniekszych powodów, aby pojechać w Bieszczady:
1. Znajdziesz tam piękne krajobrazy .
2. Doświadczysz aktywnego wypoczynku – spacer to idealna okazja do wspanialego relaksu
3. Poznasz znane atrakcje turystyczne Bieszczad – Zagroda w Mucznym, Muzeum Wypału Drewna, Dźwiniacz Górny, wieża widokowa na stoku Jeleniowatego, leśniczówka Brenzberg.
4. Poznasz bogatą historię tej krainy
5. Odetchniesz czystym powietrzem – Górska atmosfera sprzyja zdrowiu i regeneracji organizmu, dlatego warto odwiedzić Pieniny dla oddechu świeżym powietrzem.
6. Poznasz lokalną kulturę i tradycję – W Bieszczadach można poznać bogatą historię regionu oraz tradycje góralskie, które są nadal żywe w tych okolicach.
7. Zasmakujesz się w smacznej regionalnej kuchni – tutaj można spróbować tradycyjnych potraw góralskich, takich jak oscypek czy żurek, co stanowi dodatkową atrakcję dla miłośników kulinariów.
8. Zrelaksujesz się i odpoczniesz – Bieszczady to doskonałe miejsce na wypoczynek i relaks, z dala od zgiełku miasta, gdzie można nacieszyć się spokojem i ciszą górskiej przyrody.
Zapisy pracowników przez stronę internetową