+48 503 059 355 kontakt@fenikstour.pl
+48 503 059 355 kontakt@fenikstour.pl

Piesze wędrówki wiosną i latem w Polsce. Co zabrać? Jak się przygotować?

Piesze wędrówki w polsce

Okres wiosenno-letni w Polsce wygląda naprawdę pięknie i warto się o tym przekonać na własne oczy. W końcu jak to mówią – „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Dlatego nie wahaj się i skorzystaj z sezonu, odkrywając niezapomniane widoki i tworząc nowe wspomnienia z pieszych wędrówek po polskich pasmach górskich. Dowiedz się, jak odpowiednio się do nich przygotować, aby żadna z sytuacji Cię nie zaskoczyła.

Odpowiednie przygotowanie fizyczne do pieszych wędrówek

Pierwsza zasada jest taka, aby w żaden sposób nie przeceniać możliwości, ponieważ może mieć to bardzo negatywne konsekwencje. Okres jesienno-zimowy najczęściej jest bardzo leniwy i spędza się sporo czasu w domu. Większa potrzeba snu, kalorii, mniej światła i ruchu sprawiają, że forma znacząco spada. Dlatego najpierw przygotuj się kondycyjnie do wyprawy – niezależnie od tego, jaka ona będzie. Maszerowanie czy bieganie, a także treningi wzmacniające mięśnie będą doskonałym rozwiązaniem, aby na szlaku czuć się komfortowo.

Na start najlepszym wyborem będą góry, które obfitują w wiele szlaków, jakie można dowolnie skracać i wydłużać czy łączyć w zależności od sprawności i samopoczucia. Dobrym wyborem będą takie miejsca, gdzie różnica przewyższeń nie jest duża. Wszystko po to, by stopniowo zwiększać wytrzymałość, a nie mocno obciążać całe ciało za jednym razem. Polecamy skorzystanie z pomocy biura podróży czy profesjonalnego przewodnika górskiego wspierającego wiedzą i doświadczeniem.

Strój warstwowy na każdą pogodę

Bardzo ważną kwestią w kontekście marszu w górach w okresie wiosenno-letnim jest dobranie ubioru, jaki będzie uniwersalny do zmieniających się warunków. Pogoda w mieście znacząco różni się od tej w górach. Bardzo często nawet w połowie czerwca można spotkać się z zalegającym na szlaku śniegiem. Stąd też najrozsądniejszym wyborem jest strój warstwowy. W chłodniejszych miesiącach warto mieć na sobie bieliznę termoaktywną, która skutecznie odprowadza wilgoć i chroni przed wyziębieniem. Rekomenduje się także odzież z wełny merino, jaka sprawdza się niemal przez cały rok. 

W górach musisz być w gotowości na każdą pogodę, dlatego miej ze sobą kurtkę wiatro- i wodoszczelną. Postaw na ciepły polar turystyczny bądź softshell. Pamiętaj, by zabrać ze sobą wygodne spodnie szybkoschnące – tutaj warto wybrać te funkcjonalne z zamkiem, dzięki któremu można je rozpiąć w upalne dni. W związku ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi dobrze mieć przy sobie czapkę z daszkiem, ale także opaskę na uszy czy chustkę do zakrycia ust, a także lekkie rękawiczki. Nie zapominaj również o butach, które są funkcjonalne i zapewnią bezpieczeństwo.

Dobrze wyposażony plecak na każdą sytuację

Zadbaj o swój komfort psychiczny i zapewnij bezpieczeństwo w każdej sytuacji na szlaku. Zawsze zapakuj rozsądnie swój plecak, w którym musi znaleźć się niezbędne wyposażenie dobrane w zależności od indywidualnych potrzeb. Inaczej spakujesz się na jeden dzień, a inaczej na kilka dni marszu w górach. Nie skupiamy się teraz na rodzaju plecaka i jego wielkości, ale zawartości. Przede wszystkim upewnij się, że zabierasz ze sobą wszystkie leki przyjmowane na co dzień, a także te dodatkowe – przeciwbólowe, przeciwzapalne.

Choć na szlaku może być śnieg, to bądź w gotowości na rażące słońce. Spakuj krem z wysokim filtrem SPF oraz wyposażoną apteczkę. Pośród niezbędnego sprzętu musi znaleźć się mapa, powerbank, scyzoryk bądź narzędzie wielofunkcyjne oraz czołówka. Pamiętaj, że w górach nigdy nie jesteś u siebie. Zawsze zabieraj ze sobą worek na śmieci i nigdy nie pozostawiaj ich na szlaku.

Rezerwuj